• https://www.facebook.com/macan.otogaz.9
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905302331333
 • https://www.instagram.com/macanotogaz
 • https://www.youtube.com/channel/UC3Vu0S4LqPmpVTbO2cd_svw

Egzoz Emisyon

 

 

 

 

 

 

 

        EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ

          İşletmemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eğitimden geçirilmiş yetkili personellerimiz ve gerekli denetimleri başarılı bir şekilde yerine getirerek Yetkili Egzoz Emisyon Ölçüm İstasyonu sertifikasını alarak emisyon ölçümü yapmaktadır.Öncelikle müşterilerimizden ve duyarlı vatandaşlarımızdan egzoz emisyon ile
alakalı bir açıklama yapmak istiyoruz.Bu ölçüm Türkiye Cumhuriyeti 'nin vatandaştan para toplamak için yaptığı bir çalışma değildir.Bu uygulamanın esas nedeni gelecekte çocuklarımıza ve gelecek nesile yaşanabilir bir Dünya bırakmak için araçların olabileceği kadar az bir şekilde havaya zarar vermesini sağlamktır.Bu yüzden sizden rica ediyoruz "Ustam bize yardımcı ol durumumuz yok !!" yada "Al şu parayı bizi geçir kesene bak" gibi söylemler ve teklifler KESİNLİKLE ve KESİNLİKLE işletmemizde duyulması istemediğimiz ve kesinlikle teklif edilmemesi ricamız olur.Diğer konuda aşağıda Bakanlığımız tarafından yayınlanan 2023 cezaları ve yaptırımları bulunmaktadır. Bunun  yanında Bakanlık tarafından alt yapısı hazırlanan plaka tanıma sistemi tarafından belirlenip tarihi geçen araçlara ceza işlemleri uygulamaya bu günlerde başlanacaktır.
        Sevgi değer müşterilerimize önemle dikkatli olmaları konusunda uyarmak isteriz.

 

        2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2021/1) kapsamında, 1/1/2021 – 31/12/2021 tarihleri arasında Çevre Kanunu 20 (a) maddesine göre uygulanacak cezalar aşağıda belirtilmektedir:

 

      Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 2.067 TL
    Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 4.136 TL
    Egzoz gazı emisyon kontrol sistemi (katalitik dönüştürücü, dizel partikül filtre vs.) çalışmayan veya devre dışı bırakılan araçlar için 2.067 TL
     Belirlenen usul ve esaslara aykırı ölçüm yapan istasyonlara 8.272 TL

     Yetki belgesi olmadan ölçüm yapan, sahte belge düzenleyenlere 16.547 TL

   Vatandaşlarımızın ve Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonlarının bilgilerine sunarız.

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Genel Bilgiler

Egzoz Emisyon Nedir?

Egzoz emisyon, trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların sebep olduğu hava kirliliğine denilmektedir. Araçların egzozlarından çıkan gazların hava kirliliğini engellemesi ve azaltılması amacıyla yapılan ölçümlere de egzoz emisyon ölçümü adı verilmektedir. Çevreye ve insan sağlığına zararı açısından çok büyük önem taşıyan egzoz gazları çeşitli hastalıklara, çevre ve doğa kirliliğine sebebiyet vermektedir.  

2021 YIlı Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 

Egzoz emisyon gazının ölçüm ücreti, TÜVTÜRK araç muayene istasyonları ve yetkili özel istasyonlarda 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren KDV dâhil 87 TL’dir.

 

 

Egzoz Emisyon Ölçüm Raporu Sorgulaması Nereden Yapılır?

Egzoz emisyon raporuna, kendi adınıza kayıtlı ya da tescil belgesi numarası ve plakasını bildiğiniz araçlar için e-Devlet egzoz emisyon ölçümü sorgulama sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Raporda ölçüm geçerlilik tarihi, işlem yapıldığında aracın kilometresi, ölçüm ve araç bilgileri yer almaktadır.

E-Devlet üzerinden yapılabilecek tüm araç sorgularını öğrenmek için e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek araç bilgileri sayfamızı ziyaret edin.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜVTÜRK’ün ortak çalışmaları neticesinde yeni yayınlanan yönetmeliğe göre; tüm motorlu taşıtlar için egzoz emisyon ölçümü zorunludur. Yaptırılmadığı takdirde araçlar "ağır kusurlu" sayılmaktadır.

 

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araçların geçemeyeceği araç muayenesi hakkında detaylı bilgiyi ilgili yazımızdan alın.

Egzoz Emisyon Ölçümü Geçerlilik Süresi

 • Hususi (Binek) ve Resmi Otomobillerde: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir ölçüm yapılmalı. 
 • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrasında her yılda bir defa yapılmalıdır. 

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

 

 • Tarım Ve Orman Traktörleri, 
 • Motosiklet ve Mopedler, 
 • 1979 Model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar,
 • Hibrit ve elektrikli araçlar 
 • Hidrojen yakıtlı Araçlar 

egzoz gazı emisyon ölçüm işleminden muaftırlar.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

Egzoz gazı emisyon ölçümünü tüm TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları veya yetkili özel istasyonlardan yaptırabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak olan aracın trafik ve tescil belgesi,
 • Kişinin TC numarasının bulunduğu nüfus kimliği veya kimlik kartıdır.

MTV hesaplaması yapmak için Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama sayfamızı, trafik sigortası tavan fiyat hesaplaması için tavan fiyat hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Egzoz Emisyon Ölçümü Cezası

Son zamanlarda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının aldığı önlemler sayesinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç kullanıcılarına cezai işlem uygulanmaktadır. Hem çevre sağlığı hem de insan sağlığı açısından oldukça önemli olan egzoz emisyon ölçümü her araç kullanıcısı tarafından yaptırılmalı ve bu sayede çevre kirliliği azaltılmalıdır. 

2010 yılından sonra araçlarda egzoz emisyon ölçümü zorunlu hale getirilmiş ve ağır kusur sayılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 895 TL para cezası uygulanacaktır.

Egzoz emisyon ölçümü işlemini belirtilen standartlar altında yaptırmayan kullanıcılara ise, 3.790 TL para cezası kesilecektir. Egzoz emisyon ölçümün gecikmesine dair herhangi bir ceza tutarı bulunmamaktadır. Fakat araç sahipleri araçlarının egzoz emisyon ölçümlerini düzenli ve zamanlı bir şekilde yaptırmaları gerekmektedir.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar;

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılacak araçların egzoz sistemi tüm sorunlardan giderilmiş olmalıdır. 
 • Tadilatı yapılan veya trafik ekiplerince zorunlu muayeneye tabi tutulan araçlarda, egzoz emisyon ölçüm tarihi dolmamış olsa bile egzoz emisyon ölçümü yeniden yapılması gerekmektedir.
 • Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, katalitik konvertörlü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.
 • Egzoz emisyon ölçümü belirli standartlarda olan araçlara pul ve ruhsat verilmeyecek, egzoz gazı emisyon ölçüm raporu verilecektir. Verilen raporu araç sahipleri araçlarının içerisinde sürekli olarak bulundurmak zorundadırlar. Egzoz emisyon ölçüm geçerlilik süreci online olarak E-devlet uygulamasından takip edilebilmektedir.
 • Tüm bunların dışında aracın genel muayenesinin yaptırılmış olması da egzoz emisyon gazı ölçüm sonuçlarının iyi çıkmasında faydalı olacaktır.

 

Aracınızın Egzoz Emisyon Ölçümünü aksatmayınız.
Yaşanabilir bir gelecek için Emisyon Değerlerimize Dikkat edelim!!!